Všedný denník

(4.11.2016 20:58) http://detskycin.ludialudom.sk/detskycinroka/dusan-a-tomas-zachranovali-zivoty-pri-leteckom-nestasti/ < prosím, hlasujte. Kámoška ma poprosila, aby som si to dala na svoj blog, ale dávam to sem i preto, lebo si tiež myslím, že je to uznania vhodný čin. #respect

(viac statusov)

Ukáž status

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Už som na tomto blogu okrajovo spomínala, pri zhrnutí roka 2016, že som začala vyučovať angličtinu v domove dôchodcov. V tomto článku by som chcela tento fakt trocha priblížiť. Moja dobrovoľnícka činnosť začala vďaka Adamovi Turňovi, ktorý je zakladateľom a riaditeľom združenia SOVA. Už predtým som uvažovala, ako sa angažovať v nejakej charite alebo dobrovoľníckej činnosti. Keďže Adam je navyše môj kámoš, neváhala som ani trochu pridať sa k nemu a podporiť jeho aktivitu. Okamihom môjho prijatia do jeho združenia sa zo mňa stala učiteľka angličtiny pre seniorov. Momentálne vyučujem každú nedeľu poobede troch dôchodcov angličtinu pre začiatočníkov(hoci už teraz vedia pomaly viac ako niektorí maturanti). Nie som na to však sama, mojou kolegyňou je Karolína Farská, s ktorou som sa spriatelila v rovnaký deň, ako s Adamom.  

Činnosť SOVY nespočíva len v doučovaní angličtiny. Má aj ďalších členov, ktorí chodia napríklad do domu sociálnych služieb tráviť čas s klientmi. SOVA takisto organizuje aj rôzne akcie. Napríklad pred Vianocami boli v dome sociálnych služieb vianočné dielne a turnaj v spoločenských hrách. Združenie má aj svoju web stránku - http://sova.blog, ktorá je síce momentálne v embryonálnom štádiu, ale ako sa bude náš tím rozširovať a aktivity pribúdať, postupne sa z nej vyvinie krásny plod.

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Zdroj: Pinterest.com

Vonku je zamračené, také nostalgické. Rozhodla som sa, že si pustím popri kreslení piesne, ktoré som si púšťala pár rokov dozadu. Chytila som takú nostalgiu, až som z toho dostala chuť znova napísať nejaký zmysluplný článok na blog, nie len nejaké Meme alebo niečo na predaj. Ach, chýbajú mi tie časy, tie začiatky puberty a blogovania, základná škola, kde bolo minimum učenia...za tie roky sa toho veľmi veľa zmenilo.

Spútaná vnútrom aj vonkajškom

A ako lano sa používa čas, povinnosti a kritiku. Niekedy som mala kopu voľného času, že som si ani neuvedomovala, ako život plynie. Jednoducho som prišla zo školy, niečo som si napísala a šla blogovať, robiť popisky do menu a inú pofidérnu grafiku...zadarmo. Dnes je to iné, času málo. Kalkulujem každú voľnú chvíľu, chcem byť čo najviac produktívna, vidieť výsledky, zanechať stopu v časopriestore a vo svojich spomienkach, čo najviac naplniť dušu za čo najkratší čas. Kedysi som to tak nevnímala, lebo som toho mala dostatok, priam nadbytok. Navyše si veľa vecí ,,tabuľkujem“(až záhadné, že nechcem študovať matiku) dokonca mám už i vyrátané, že približne 48 hodín čistého času strávim v škole nad fyzikou do konca školského roka a života (a na koniec fyziky sa tešte aj vy, bude o tom článok, heh). Kedy som jednoducho šla, šla, šla voľne. V tomto smere som sa cítila slobodnejšie, ale viem, môžem si za to sama. Ale na druhú stranu, aspoň sa mám, na čo tešiť #endfyz.

Ďalšou vecou je kritika, z mojej strany aj zo strany okolia. Som väčšia, tak sa na mňa a môj image kladú vyššie nároky. Tým nechcem povedať, že musím byť pani dokonalá, čo nie som, a že mám z toho komplexy. Tým chcem povedať, že veci, ktoré som robila pár rokov dozadu by som si už dnes jednoducho nemohla dovoliť. Verte mi, bol to des(a to som to najhoršie dávno odstránila z dohľadu živočíšnych očí všeho druhu). To je i dôvod, prečo už toľko nepíšem verejne. Ono síce milujem písanie denníkov, ale polovica z toho nie je vhodná na zverejnenie a druhá je zase pre vás, nezainteresovaných, nezáživná. Možno som k sebe niekedy až veľmi kritická, ale zase si to vynahrádzam v iných smeroch xD. Ďalším dôvodom je aj to, že píšem do školského časopisu (niekedy pridám odkaz), takže moja potreba písať nezanikla. Dosť som sa venovala aj SOČ, ktorá vzdialene(veľmi vzdialene) tiež pripomína trocha blog xD. Tiež je to textový dokument a ... to je asi tak všetko, čo má s blogom spoločné. Keď ju však prepisuješ a opravuješ už po x-tý krát, tak verte, že vaše potreby ťukať do klávesnice to zasýti, priam presýti, a naučí vás to zvažovať, akú klávesu stlačiť, aby mal text hodnotu. 

 

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Prvý týždeň školy šiel do preč a je konečne pred nami víkend :-D. Musím povedať, že tento týždeň bol, aspoň v mojom prípade, dosť náročný. Dokonca som navštívila až školskú psychologičku. Nebojte sa, bola som sa jej iba pýtať, či nevie o nejakej súťaži z psychológie alebo SOČ, aby som sa mohla realizovať. Budem to potrebovať v ďalšom štúdiu a navyše ma to baví. Budúci piatok sa mám u nej zastaviť...i keď netuším ako, lebo naša trieda bude mať branné. Deň pred tým sviatok a v stredu odpadnú 2 hodiny kvôli výchovnému koncertu. Celkom pohodovo sa dá tá škola zvládať. :-)

 

Už som dostala aj prvú známku - jednotku z občianskej, história sa opakuje. Moja prvá známka minulý rok a zároveň prvá na gympli bola jednotka, a tiež z občianskej, a tiež za prehnanú aktivitu na hodine. :-D

 

Keď porovnám prvý týždeň školy pred rokom a teraz, tento bol asi náročnejší, už sme druháci, nie iba neoťukaní prváci. Ale na druhej strane, poznám viac ľudí, ako tomu bolo minulý rok. Je super si len tak s niekym kecnúť. V poslednej dobe dosť kecám s maturantmi, to bude asi tým, že oni majú najrozhádzanejší rozvrh hodín, tak skoro stále natrafím na niekoho, kto má práve voľno. Tu pridávam jednu fotku s nimi:

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Tento text k dnešnému dňu ani trocha neplatí. Všetko to, čo som nestihla v 1. minútu tohto roka, už mám za sebou, a naopak, to, čo som mala stihnúť už vtedy, som ešte nestihla(ak nerátam nealko). 

Rok 2016 by som definovala ako sociálny rok, preto som rada, že bol. Zároveň to bol aj rok podľa mňa aj najťažší, takže som rada, že je už za mnou. Tu je 18 TOP z minulého roka

 1. Zažila som najkrajšie obdobie (ne)štúdia – 2 týždne štrajku učiteľov začiatkom kalendárneho roka.
 2. Začala som trocha reálnejšie brať lásku. Už nesnívam len o hviezdach českého showbiznisu, ale aj o chlapoch z môjho okolia, pri ktorých bola aspoň nádej, že vedeli, že existujem. Aj napriek extrémnemu progresu vstupujem do tohto roka bez lásky.
 3. Začala som viac myslieť na budúcnosť – snažím sa žiť tak, aby som mala neskôr na čo spomínať. Týmto citátom som zároveň objavila spôsob, ako sa viac tešiť zo života, veľmi mi to pomáha.
 4. Zažila som svoju prvú riadnu párty vo svojom živote(takú, kde bolo viac ako 35 ľudí a vydržala som tam dlhšie ako 35 minút). Tie spomienky :-D, inými slovami povedané, v nesprávny čas na správnom mieste, možno budem mať niekedy odvahu sa o tom rozpísať...
 5. Začala som viac komunikovať s babičkou a dedkom z 2. konca Slovenska.
 6. Našla som si nových kámošov – Adama a Kajku. Toto vnímam ako najväčší úspech tohto roka.
 7. Úspešne som doštudovala 1. ročník na gympli.
 8. Začala ten najhorší ročník na gympli – 2. Už sa s nami nemaznajú, veď sme druháci. Tento ročník mám stále všetky predmety. Práve všetko to učivo je asi dôvod, prečo som považovala tento rok za najťažší. Tretí ročník bude o 5 hodín týždenne menej a budú tam iba predmety, ktoré si vyberieme. Neviem sa dočkať! 
 9. Vypestovala som si odpor k hodnoteniu mojich schopností vo fyzike a matike (nie však k samotným vedám, keď ma za ne neznámkujú a nenútia ma rátať, nevadia mi, naopak, fascinujú ma).
 10. Porušila som novoročné predsavzatie a začala som háčkovať. Po dvoch dňoch(najhorších v tomto roku) som to vzdala :-D.
 11. Nechala si narásť dlhšie vlasy. Toto rozhodnutie už padlo síce predminulý rok, ale až minulý to začalo byť vidieť v celej svojej kráse.
 12. Začala som robiť viac mimoškolských aktivít, ako napr. makať na SOČke...
 13. ...alebo chodiť do krúžku Dubnická TV na našom gympli, s ktorou je spojený aj školský časopis...
 14. ...alebo fotografovať rôzne akcie v škole
 15. Celkovo som začala viac fotografovať, aj na Vianoce som dostala ako darček foťák.
 16. DOKONALE a ukážkovo som zanedbala tento blog, až mi príde ako nezvyk sem písať, sorry :-D
 17. Začala som dobrovoľníčiť v združení SOVA v ktorom som spolu s Adamom a Kajkou. Napríklad pravidelne vyučujeme angličtinu v domove dôchodcov.
 18. Dovŕšila som plnoletosť vo svojich 18.-tich rokoch a 18. fakte :-D 

Som rada, že je ten rok za mnou(ešte šťastnejšia budem, keď aj školský), ale aj tak som rada, že v mojom živote bol, lebo zmeny k lepšiemu, ktoré v ňom nastali, si budem vychutnávať aj v roku 2017, ktorý bude podľa mňa, vďaka tým zmenám, ktoré nastali v roku 2016, jeden z najlepších.  

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Prázdniny sa skončili a ja som sa rozhodla urobiť na blogu malé zhrnutie TOP momentov , keďže až tak veľa denníkov na blogu v posledných mesiacoch nepridávam. Každý deň som si značila do súkromného denníka dôležité momenty a o niektoré sa podelím aj s vami:

 

30.6. Moja prvá prázdninová spomienka bola to, ako som písala článok o tom, čo mi škola za ten rok dala a o ľuďoch v nej. (tu si ho môžete prečítať). Článok mal úspech, dokonca mi jeden chalan napísal, že je rád, že som spomenula jeho tvorbu na blogu. Keby boli všetci, o ktorých píšem, takí vďační, to by bolo super (hlavne slávne osobnosti :-D)

 

4.7. Zložila som svojej babičke báseň, aby jej bolo lepšie, lebo bola na tom zdravotne zle. A báseň nebolo to jediné, znova som obnovila pravidelný kontakt so starými rodičmi, i keď na iba diaľku, lebo bývajú až na ďalekom Východe. Sú to veľmi milí ľudia, hlavne na babku si spomínam z detstva. Nezabudnuteľné chvíle to boli. :-)

 

9.7. Na prechádzke s fotrom som stretla svojho bývalého učiteľa angličtiny aj s priateľkou. Úžasne sme si pokecali, celej mojej rodine sú veľmi sympatickí. To je na prechádzkach to krásne, nikdy nevieš, koho stretneš.

 

10.7. Konečne plnoletá! Šla som to ,,osláviť" prechádzkou do Trenčianských Teplíc (bývam v okolí).

A nedá mi nespomenúť, že mi gratulovala aj sesternica pána Juraja Jakubiska (moja vzdialená rodina z maminej strany).

Selfie s otcom z toho dňa

 

12.7. (a vlastne celé prázdniny) Objavila som kúzlo fotografovania, síce som ho objavila už skôr, ale v denníku som sa o tom zmienila práve v tento deň. Je krásne zachytiť nejaký okamih naveky...

Táto fotografia mala myslím najväčší úspech, čo sa týka mojich fotografií, keď som ju pridala do FB skupiny o fotografovaní.

 

 

A navyše, fotografovanie sa dá skvele kombinovať s mojím ďalším hobby - FIMOvanie. Veľmi záleží aj na fotografii produktu, hlavne na Sashe.sk, ak chceš, aby si sa dostala na 24 hodín na titulnú stránku do ,,Výkladu" a aby si ťa viac ľudí všimlo.

 

14.7. Konečne začali kreatívne prázdniny: Najväčšia moja objednávka Cernitu došla! :-D A ešte niečo: Našla som vianočné darčeky, ktoré som zabudla darovať minulý rok, nevadí, aspoň budem mať tento rok menej práce. :-D

 

15.7. Necítila som sa zrovna fit, ale i tak som musela ísť, ako svojprávny právoplatný občan SR, vybaviť nejaké veci do banky - mám vlastný bankový účet :-D.

 

19.7. Dostala som zákazku :-D

 

22.7. Zistila som svoj nový rozvrh hodín. Väčšinu profesorov nám vymenili, hlavne tých, ktorých som mala najradšej :-(, ale našťastie vymenili aj tých prísnych, len dúfam, že nie za ešte prísnejších :-D.

 

23.7. Robila som to, čo bežne ľudia cez prázdniny nikdy nerobia - piekla zmrzliny...ale neboj, som normálna. Tie zmrzliny boli z Cernitu :-D

 

27.7. Dokončila som jednu z viacerých minibrigád, ktorú mi dal môj kámoš. Bola o úprave cien produktov na e-shope.

 

29.7. Robenie PZ z angličtiny, klasická prázdninová činnosť. :-D

 

31.7. Moja zákazníčka mi napísala svoju predstavu o zákazke a chcela ju mať do konca týždňa. Napísala to v nedeľu o 23:35 :-D Ale viem, ako to myslela(teda dúfam).

 

6.8. Mali sme doma Votrelca :-D Mama si večer žehlila, ja som sa s ňou rozprávala. Idylický večer. Zrazu sa pozriem na stôl za ňou a tam niečo hnusné veľké, hádam som také veľké v živote ani nevidela. Vyzeralo to ako pavúk. Telo to malo malé, ale nohy dlhé, že to bolo veľké ako moja dlaň. Zľakli sme sa. Potom to niekam zaliezlo a možno to máme doteraz doma. Najviac haluz, keď som na druhý deň ráno vstala a pýtala sa mamky, či už našla toho Votrelca, kým jej to došlo, o čom vravím, čumela na mňa, či mi tak trocha nehrabe :-D.

 

10.8. Presne s mesačným oneskorením som nečakane oslávila narodeniny s kámošmi Kajkou a Adamom. Bolo to super, aj som o tom písala už na blogu, tu

 

15.8. Porušila som svoje novoročné predsavzatie! Začala som háčkovať!

 

17.8. 2 dni mi trvalo, kým som s háčkovaním skončila, nezvládala som to psychicky :D, :/. Chcem niečo robiť so svojím životom. Ľud drahý, nesmej sa mi, ale ja som sa rozhodla, že...napíšem knihu! Detskú knihu! :-D Prv som si myslela, že iba e-book, ale keď ju dokončím, tak si ju chcem dať vydať.

 

A ešte niečo, konečne som sa dostala na Sashe.sk do výkladu - na hlavnú stránku :-D

Výklad je mojej tvorby a pridala som tam i svoju vecičku, mini čajový set z FIMA.

 

18.8. Nedá mi nespomenúť, že môj sused, pán Pršek, sa objavil vo novinách. Len tak som si čekovala FB a zrazu odkaz na článok o...

V rozhovore pán Pršek povedal, že sa o hríb podelí aj so susedmi. Neklamal. Už očistené a nakrájané hríby si sušil na balkóne a bolo veterno. Nasledne na to bol náš, rovnako, ako aj všetkých susedov bývajúcich pod ním, plný sušených hríbov :-D.

Celý článok: Dubničan našiel rekordný dubák

 

19.8. Bola som poprvé v Kaťáku(katolícky dom, sú tam rôzne stretnutia a akcie). Zážitok! Prv som si myslela, že sa tam pôjdem spýtať, kedy bývajú stretnutia a pôjdem ďalej. Ale práve jedno stretnutie práve bolo, tak som sa tam zdržala o cca pol hodinu dlhšie, ako som v ten deň čakala. Milé prekvapko života. Rozprávali sa tam náboženské príbehy a spievali piesne. Musím povedať, že sú tam veľmi sympatickí a milí ľudia. :) Isto sa niekedy vrátim.

 

27.8. Začala som písať tento článok :-D.

 

2.9. Vychutnávala si deň voľna navyše. Za iných okolností(víkend v iný dátum) by som už bola v škole, preto som si v chatovacej skupine svojej triedy urobila žartík. Okolo obeda som im tam položila otázku: ,,Kde ste všetci, veď škola začala, od rána tu na vás pred gymplom čakám a nikde nikto."

Zhltli mi to i s navijakom, len sa trocha bojim, či si nemyslia, že som šiši. :-D

 

4.9. Posledný deň predĺžených prázdnin. Smútim za prázdninami a teším sa na školu. Minulý rok bol veľmi zaujímavý, lebo som šla do prvého ročníka na novú školu. Ale paradox je, že teraz som viac napätá, ako som bola minulé prázdniny, hoci už viem, do čoho idem (možno práve preto :-D).

 

Prajem vám úspešný školský rok!